download Mastguru Android App

Question Detail

If 16 toys cost 240, then what do 40 toys cost ?

  • Rs. 600
  • Rs. 620
  • Rs. 640
  • Rs. 660
Similar Questions :

1. If 16 toys cost 240, then what do 40 toys cost ?

  • Rs. 600
  • Rs. 620
  • Rs. 640
  • Rs. 660

2. 36 men can complete a piece of work in 18 days. In how many days will 27 men complete the same work ?

  • 24 days
  • 28 days
  • 34 days
  • 35 days

3. If the cost of x metres of wire is d rupees, then what is the cost of y metres of wire at the same rate ?

  • xd
  • yd
  • yd/x
  • x/yd

4. In a dairy farm, 40 cows eat 40 bags of husk in 40 days. In how many days one cow will eat one bag of husk ?

  • 34 days
  • 40 days
  • 46 days
  • 50 days

5. If the price of 23 toys is 276, then what will the price of 12 toys ?

  • 144
  • 148
  • 156
  • 186
Read more from - Chain Rule Questions Answers
Post a comment

  • s 10 years ago

    Home

    Quantitative

    English

    Reasoning

    IT Officer

    Programming

    Computer

    GK

    Current Affairs

    Govt Jobs

    You are here

    Home

    Quantitative Aptitude

    Arithmetic Aptitude Questions Answers

    Chain Rule Questions Answers

    Aptitude Question

    Current Affairs 2015

    Current Affairs 2014

    Question Detail

    If 16 toys cost 240, then what do 40 toys cost ?

    Rs. 600

    Rs. 620

    Rs. 640

    Rs. 660

    Answer: Option C

    Explanation:

    Although we can first calculate the cost of one toy and then can multiply it with 40 to get the result.

    but we will solve it with chain rule so that we can prepare ourself for
    other complex problems which we can solve easily by applying this rule.

    Let the required cost be Rs. x

    More toys means More Cost. (Direct Proportion)

    15:40::240:x=>x=240?4015=>x=640
    your solution is incorrect

    the correct answer is 600 calculate in prper way when question gives16 toy cost then how you will divide by 15

    correct answer is:15:40::240:x=>x=240?40/16=>x=600

  • pravin c 11 years ago

    For first question
    Rs 240 for 16 toys so for 1 toy 240/16= 15
    so for 40 toys 40*15 = 600.?
    please confirm.

  • avinash 11 years ago

    On first question you have given 16 toys cost 240 so 40 toys cost how much, but you have taken 15 toys cost is 240 so when we arrive at answer 600 according to question, you arrive at 640 please correct the question admin, there are some questions which have same mistakes in numbers, pls correct them admin bhai